Home

Ce inseamna et la jante

ET-ul este o dimensiune care da multe batai de cap deoarece are un mod de functionare putin pe dos si de aceea ne-am gandit mai sus sa va descriem cum functioneaza si la ce se refera. Nota: ET-ul poate fi si negativ, in special pentru jantele 4×4 sau utilizate in cursele offroad, care sunt mult mai scoase in afara planului lateral al. Una dintre caracteristicile importante ale jantelor este dată de inscripția ET, care provine de la Einpress Tieffe, adică factor de echilibru în germană sau offset-ul. Înainte de a face astfel de schimbări la mașină, trebuie să știm cu exactitate ce înseamnă ET la jante

Ce inseamna ET la jante? ET la jante, din germana, Einpress Tiefe, offset in engleza este o specificatie care se refera direct la latimea jantei. Alegerea unor jante este mereu un lucru important atunci cand vrei sa schimbi look-ul masinii tale. Reprezinta o investitie destul de importanta care poate conditiona aspectul masinii Mai popular, PCD la jante inseamna distanta intre centrele a 2 prezoane diametral opuse. Exemplu: PCD 4x100 - inseamna ca avem 4 prezoane cu distanta de 100 mm intre centrele a doua prezoane diametral opuse. Distanta intre prezoane. De obicei, fiecare posesor de masina stie ce distanta are janta intre prezoane ET la JANTE - Ce INSEAMNA, de ce este important ? Daca iti doresti sa schimbi aspectul masinii tale, alegerea unor jante va fi un lucru primordial pentru aceasta. Jantele sunt cu siguranta o investitie importanta care va schimba aspectul masinii ET= factorul de echilibru se masoara in mm (distantza dintre planul ce trece prin mijlocul jantei pe latzimea ei si planul ce vine in contact cu fuzeta) un ET mai mare inseamna janta mai spre interior (nu cred ca vrea cineva) ET mai mic scoate janta mai inafara. calcului la ET e simplu vezi ce dimensiunea ai tu intre planul aripii si margimea. Cum se citeste ET la jante este un lucru foarte important atunci cand vrei sa cumperi un set nou de jante pentru masina ta. Este important materialul din care sunt confectionate, dimensiunile lor, dar si un lucru la fel de important, daca nu primordial- ET la jante, ce inseamna si cum se citeste acesta

La ce se refera termenul „ET - Clinica de Jante Blo

Adancimea de comprimare (ET) a unei jante, reprezinta distanta de la suprafata de montaj a rotii pana la centrul real al jantei. Un offset pozitiv insemna ca suprafata de montaj a jantei este pozitionata in fata axei reale a jantei. Ca rezultat roata va fi mai apropiata de aripa Cu totii am auzit de aceste denumiri, dar nu multa lume are cunostiinte tehnice necesare pentru a intelege pe deplin ce inseamna, cum se masoara, iar acest articol este menit sa vina in ajutorul tuturor ce vor sa aiba o mai buna intelegere si imagine de ansamblu a ceea ce inseamna distanta intre prezoane (PCD), gaura centrala (CB) si offsetul jantelor Chiar daca latimea jentii la tine este de 7,5 si la mine de 8,5 dar ET-ul este de 45 la amandoi! Asta inseamna ca janta mea este mai lata in interior cu 2,54 de cm, dar spre exterior e la fel ca la tine. Asta inseamna ca nu poti sa pui de 30mm! Eu la inceput am pus de 15mm, arata f. bine, dar la greutate mare freca in aripa

Mai sus am folosit drept exemplu J-ul care este prezent pe multe jante, insa putina lume stie si ce inseamna. J, JJ, K, JK, B,P sau D sunt litere care apar laolalta cu cifra care arata latimea interioara a jantei, cum ar fi 7J. Literele arata ce fel de profil are janta, mai exact, pe ce suprafata se asaza anvelopa ET- este un indice foarte important pe care cei mai mulţi dintre noi îl ignoră doar pentru a avea jante care să arate bine. Eu am jante originale, stea 6,5Jx15CH ET 50, şi nu am avut nici o problemă. Dar ce facem când nu găsim jante pe dimensiunile originale. Până la ce valori negative sau pozitive ale Et-ului ne putem aventura

Ce înseamnă inscripția ET la jante? - Top Gea

ET. Nu în ultimul rând, înainte de a face astfel de schimbări la mașină, trebuie să știm cu exactitate ce înseamnă ET la jante. ET-ul jantelor, cunoscut și ca offshore sau factor de echilibru, este ultima inscripție care apare în descrierea tehnică a jantelor Imi dau si eu cu parerea:NANIACOSTIN nu cred ca ai calculat bine.Tu ai tinut cont de latimea cauciucului respectiv 195 si 175 dar trebuia sa tii cont de latimea jantei ca pana la urma in functia de latimea jantei si de et se calculeaza cu cat iese sau intra janta.Pe o janta de 6J se pot monta cauciucuri si 175 si de 185,deci ce vreau sa psun eu pana la urma ca in calculul facut de tine mai.

Ce reprezintă offsetul jantei ? Offsetul este distanța (în milimetri) dintre mijlocul jantei și suprafața de apăsare pentru fixare. Pe o jantă monobloc, offsetul este fix și nu poate fi modificat.Pe o jantă demontabilă, offsetul poate fi ajustat și personalizat pentru a conveni mai multor vehicule.. Este important să fiți atenți la ce urmează Ce semnifică marcajul H2 ? Este vorba de ranforsarea jantei. Acest marcaj se găsește în general la sfârșitul seriei de cifre și litere inscripționate pe jantă. Acesta corespunde rigidității jantei. Există mai multe tipuri de rigidități de jante Latimea jantei si offset-ul (ET) Este important sa utilizati combinatia recomandata de latime a jantei si dimensiunea anvelopei - latimea jantei indica ce dimensiune trebuie sa aiba anvelopa montata. La alegerea dimeniunii jantei trebuie sa luati in calcul latimea anvelopei la punctul de contact cu janta. Latimea jantei este de obicei putin mai mica decat Informatii utile Read More De ce trebuie sa va echipati masina cu anvelope de iarna; Cum sa va alegeti anvelopele; Cum sa depozitati anvelopele; Tipuri de jante; 1. Cum se citesc informatiile de pe jante Jantele au ca marcaj de exemplu 6JX15 ET40 4X108. Acest cod inseamna: - Latimea interioara a jantei

De exemplu, daca luam jante de acelasi diametru, pentru aceeasi distanta intre prezoane, dar cu un ET negativ, in timp ce, de fabrica, jantele aveau ET pozitiv, o sa atingem cu siguranta rotile de aripi in viraje. Mai trebuie sa ne uitam si la modul de centrare al jantei pe fuzeta, dar si la diametrul gaurii centrale Cred ca e cel mai complet si bine explicat calculator de jante si anvelope pe care l-am intalnit si e foarte util pentru cei care nu inteleg diferitele dimensiuni de ET, J si ce se intampla cand optezi pentru schimbarea diametrului jantelor

Ce inseamna ET la jante? - Știri online de ultimă or

Despre JANTE de la A la Z - Informatii utile ce te vor

Cumpara anvelope de la Anvelodrom, cel mai bun magazin online AUTO din Romania (cf. Gpec). Anvelope de vara si anvelope de iarna la preturi mici, DOT 2018. Stoc mare de anvelope, promotii si Livrare Gratuita din stoc in 24/48h + 3 ani Garantie la toate anvelopele. Vezi acum oferta de anvelope JANTE ALIAJ - Detalii oferta Jante aliaj cu vanzare din magazin sau online prin plasarea unei comenzi de catre dumneavoastra, jante aluminiu sau jante magneziu cu pret mic pentru toate tipurile de autovehicule. Vanzari jante aliaj Omologate TUV si RAR in Bucuresti si in toata tara, jante aliaj ieftine noi originale sau aftermarket, jante aluminiu si anvelope auto potrivite pentru masina. Configurator jante - Auto Ovarom. Configurator jante 2020-09-28T14:59:48+02:00. Nu ai gasit jantele dorite printre produsele aflate in stoc? Poti comanda dintr-o gama larga si iti livram rapid prin curier. Ai nevoie de cateva date din talonul masinii pentru a identifica exact ce modele de jante ti se potrivesc

Re: ET-ul la jante Dezgrop acest topic pt ca am o intrebare. AM vb cu cineva sa cumpar niste jante are 6j si ET38 sunt pe 14.De cat imi trebuiesc distantiere?Am sunat la cineva de avea de vanzare pe un site de specialitate si mi-a spus ca pe 13-15,or fi de ajuns Pe interiorul jante poate fi scris ET sau IS, inseamna acelasi lucru! ET-ul se masoara in milimetri (mm). J-ul este distanta dintre cele 2 buze opuse ale jantei, masurate in interior! J-ul se masoara in inchi. Distantierele se monteaza intre janta si butuc pentru a modifica ET-ul jantei. Daca ai inteles ce inseamna ET si J, iti dau un mic test

Salut,ce inseamna 5jx14 si6jx14 la jante si pe care dimensiune sa pun anvelope de 185/60 14? Multumesc ET (Einpresstiefe in germana, offset in engleza): in exemplul de mai sus 30- este distanta in milimetri de la linia centrala a jantei pana la suprafata de montare a jantei, acolo unde face contact cu fuzeta.. Literele arata ce fel de profil are janta, mai exact, pe ce suprafata se asaza anvelopa. Majoritatea masinilor au J, un profil al jantei des intalnit si universal. Masinile 4x4 au de multe ori jante cu profil JJ, in timp ce alte masini mai vechi pot avea, de exemplu, un profil K. Alezajul central (ET). Reprezinta distanta de la butucul. Mai sus am folosit drept exemplu J-ul care este prezent pe multe jante, insa putina lume stie si ce inseamna. J, JJ, K, JK, B, P sau D sunt litere care apar laolalta cu cifra care arata latimea interioara a jantei, cum ar fi 7J. Literele arata ce fel de profil are janta, mai exact, pe ce suprafata se asaza anvelopa Pentru detalii despre ce inseamna aceste specificatii citeste aici 2. vrei sa respecti legea: daca DA, atunci trebuie sa respecti strict dimensiunile trecute in talon: la Clio III dimensiunile din talon sunt: 165/65R15, 175/65R15 sau 185/60R15, asta inseamna ca jantele nu pot fi decat cele originale de 15 sau altele cu dimensiunile celor. Ce inseamna distribuitor autorizat Best-Tires.ro vinde doar produse originale achizitionate direct de la producatorii internationali sau de la reprezentantii acestora in Romania. Afisarea produselor pe site-ul www.best-tires.ro se face numai dupa verificarea atenta a originii produselor, respectarii legilor si regulilor nationale si.

Jante auto - caracterisitici de baza . De cele mai multe ori pe jantele noastre vedem careva combinatii de litere si cifre, insa foarte putini stiu ce inseamna ele. In continuare, va vom detalia ce reprezinta toate acestea Nu stiu de 307 dar sa va spun ce am patit la 207. am comndat jante mi-au spus ca sunt de 207 dar cu et 18. Am zis ma la 207 et-ul este 23, dar poate sunt si cu 17(5 mm nu e chiar mult) si le-am comandat. Cand au venit scria pe ele clar 406, eram cam in dubiu, le-am luat, am vrut sa le montez dar nu au intrat pe gaura centrala Literele arata ce fel de profil are janta, mai exact, pe ce suprafata se asaza anvelopa. Majoritatea masinilor au J, un profil al jantei des intalnit si universal. Masinile 4x4 au de multe ori jante cu profil JJ, in timp ce alte masini mai vechi pota avea, de exemplu, un profil K.-Alezajul central (ET)

ET la JANTE - Ce INSEAMNA, de ce este importan

1. Jante Otel si Jante Aliaj Anvelodrom. Marci renumite de jante aliaj precum ALCAR, DEZENT, AEZ, MAK, acum cu 10% reducere din pretul afisat. Profita acum de oferta de jante aliaj sau otel de la Anvelodrom. Transportul este Gratuit in 24/48 la 4 jante comandate
  2. Ce reprezintă marcajele anvelopei. 205/55R16 91 T. Dimensiunea anvelopelor Ex: 205 - lățime (mm), 55 - înălțime (55% din lățime, adică 113mm), R - radial (tipul de anvelopă), 16 - diametrul interior al anvelopei (inchi). <Detalii complete mai jos la sectiunea Dimensiunile anvelopei> Indicele de încărcare; Indicele de vitez
  3. Re: Compatibilitate jante Cherokee cu jante de la alte marci daca cauti una identica cu cele de pe masina nu vei gasii decat originale,noi costa de te doare capul si singura sansa e sa gaseti sh doar ca una singura nu itit vinde nimeni. daca vrei o janta cu dimensiunule si cotele la ce ai pe masina dar un alt model atunci te pot ajuta si eu
  4. De aceea cred ca nu este suficient , pentru ca daca acum cu 225 iti atinge , in cel mai bun caz , atinge usor ceea ce inseamna ca ai nevoie de 1-2 mm , iar cu jante de 215 iti raman 3-4 mm . In cel mai rau caz iti atinge puternic avand nevoie de peste 15 mm , astfel si cu cauciucuri de 215 va atinge
  5. ET inseamna distanta in mm de la centrul real al jantei pana la partea de prindere pe butuc. J-ul sau latimea jante este in inchi si nici cu asta nu ei probleme (eu am 7.5 pe fabie). Doragon , 15 Mar 201

Pentru acordarea ratingului de temperatura se efectueaza doua teste standardizate, unul la 160 km/h si altul la 187 km/h. Simbolul A inseamna ca anvelopa a trecut ambele teste, in timp ce B denota ca anvelopa a trecut doar testul la160 km/h, iar C inseamna ca anvelopa nu a trecut niciunul din testele respective. 18 Aceasta distanta se masoara in milimetrii si este intodeauna inscriptionata pe janta, alaturi de ET, ceea ce inseamna Einpress Tieffe, factor de echilibru in germana. Nu de putine ori se intampla ca atunci cand franam la viteze mari, volanul sa vibreze (ET nepotrivit pentru suspensia masinii), rotile sa atinga in contraaripi sau. Am utilizat timp de un an aceste jante, avand la activ cu ele peste 15.000 km. Jantele Dezent sunt certificate TUEV, ceea ce inseamna ca respecta anumite standarde de calitate si conformitate. Chiar daca sunt destul de ieftine, jantele Dezent RE sunt foarte calitative si rezistente in timp, acesta fiind un motiv major pentru care le-am cumparat Am gasit un set de jante originale de Mazda 6 (2009, diesel), tot pe 17 ca si cele de fabrica pe care le am. Toate dimensiunile sunt la fel, singura specificatie diferita este acest ET. La ale mele este 52.5, la cele de Mazda 6 este 60. Din ce am citit, un ET mai mare inseamna ca janta intra mai in interiorul masinii Aici, va prezentam un set de prezoane janta din aliaj, de la firma Renault, ceea ce inseamna ca ele pot fi si instalate pe autoturismele Dacia. Sunt de tip antifurt, pentru jantele de aliaje de otel, cu specificatiile M12x1,5×25, cu cap de 17 pentru cheie

Aceasta distanta se masoara in milimetri si este intotdeauna inscriptionata pe janta, alaturi de ET ceea ce inseamna Einpress Tieffe1, factor de echilibru in germana. La FF1 poti pune jante cu ET intre 30-50. Attachment Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum. jante; Pagina 36 din 45 Zi ce anvelope ai. Producatorul si modelul. De obicei , cele care nu au sens de rotatie au un profil care , indiferent. Toate partile componente unei roti modulare sunt fixate in suruburi. Elite Tires Distribution comercializeaza o gama larga de jante din aliaj, certificate RAR/TUV, de la cei mai renumiti producatori din domeniu, destinate tuturor categoriilor de autovehicule. Jante aliaj comercializate : Jante aliaj Aez. Jante aliaj Alutec Descopera ofertele pentru jante aliaj 16 si alege produsul potrivit pentru tine. Vei gasi 401 oferte de la brand-uri renumite cum ar fi: Dezent, Oem, Audi, Volkswagen sau BMW Cumpara ieftin jante aliaj 16. Pentru a gasi jante aliaj 16 ieftin foloseste sortarea dupa pret ascendent si vei avea la dispozitie oferte cu preturi incepand de la 1 Leu

suzuki jimny Jante. de curand am inaltat masina cu 5 cm si asi vrea sa schimb si jantele sa pun cu ET negativ ma gandeam la -25 dar nustiu exact . Ma puteti indruma intru-n fe. CU jante cu ET negativ mai mare 30-35mm fata de standard, freaca cauciucurile fata in praguri Cât costă omologarea jantelor la RAR? By SEM Days 0 875 vizite. Sursa foto: Pixabay.com. Alegerea jantelor poate părea extrem de grea pentru un șofer amator, pentru că opțiunea presupune cunoașterea unor detalii tehnice destul de complexe. Montarea de jante care au caracteristici greșite este periculoasă, deoarece poate crea probleme. Ai dreptate ,daca o sa cauti pe forum o sa gasesti discutii nenumarate despre jantele de Cee'd, cu dimensiunile toate ,cu ce se potriveste (cu dimensiuni f. apropiate -la ET este permisa o toleranta de +/- 5mm) Ca o idee ,dimensiunile jantelor de Cee'd -cu diametrul centrului prezoanelor,se regasesc la multe masini japoneze si coreene

Re: J de la jante? Cat de important e? Wed Jan 07, 2009 2:35 am. salut,da poti avea.j-ul reprezinta forma marginii jantei iar 5,5 sau 6 reprezinta latimea jantei.ET-ul este 47,5 si reprezinta distanta de la marginea interioara a jantei pana la butuc,cu cat este ET-ul mai mic janta va fi mai iesita in afara. gigirapidu Janta ce se adreseaza in special celor ce doresc sa monteze anvelope mai mari decat cele originale. Janta dispune de ET negativ (ET25) ceea ce inseamna ca rotile ies mai in afara. 350,00 RO Ce pret are Jante reds? Unul dintre cele mai populare magazine despre jante reds din SUA si din intreaga lume, Michelin vinde jante reds de calitate in aproape toate categoriile. De la jante reds rulate pana la jante reds de vara pana la jante reds de toate anotimpurile, Michelin prezinta listele de recomandari ale consumatorilor si expertilor din industrie Presupun ca ai cautat ceva legat de jante din aliaj sau foarte similar. Ei bine, astazi este ziua ta norocoasa pentru ca am gasit cele mai bune produse legate de jante din aliaj la un super pret. Nu pierde timpul si cumpara acum fara sa te misti din casa.. Cele mai bune produse calitate pre

Dimensiuni prezoane Civic 2017. 01-11-17, 10:40. Va salut. Cum iarna se pregateste sa bata la usa, m-am apucat de pregatiri, adica mi-am cumparat jante si anvelope de iarna. Problema e ca piulitele originale, cu care a venit masina, nu se potrivesc cu jantele luate de mine (cele OEM sunt rotunjite, mie imi trebuie insa conice) Tocmai ce am intrat in ultima luna de iarna asadar cat de curand vremea se va imbunatati Ce inseamna acest lucru? Ca descaltam masina de anvelopele de iarna Atat? Dar niste jante frumoase din aliaj nu ne luam? M-am gandit ca poate te bate gandul sa faci o asemenea schimbare acesta fiind motivul pentr

Aste sunt CMS'uri cum erau o data in METRO,am dat 8 milioane pe ele am ajuns cu ele la vulcanizare am platit montatul si echilibratul cam 60 70 ron si 2 au mers 2 nu....turci astia bine ca mi am recuperat banii de ii dadusem pe ele nu am pierdut decat ce am dat la vulcanizar Ma poate lamuri cineva ce inseamna 81H la cauciuc 195/55/R15 ? Este indicele de viteza. Citeste aici si poate te edifici: muadDib, eu am jante de tabla originale, pe care scrie ET 44. Deci, e clar ca nu poate fi de la 35 la 42 cum spui tu. Chiar ieri mi-am pus tablele pe fata ca ca am stricat 2 jante si vreau sa-ti spun ca directia se simte. Cumpara Janta 4X4 Off Road Beadlock Otel Mitsubishi 6X139.7 16X8 CB 110 ET-30 Play Xtreme de la eMAG! Ai libertatea sa platesti in rate, beneficiezi de promotiile zilei, deschiderea coletului la livrare, easybox, retur gratuit in 30 de zile si Instant Money Back Salutare, Am mai poemnit eu de jantele astea dar acum vreau sa le fac parte din curatenia de primavara. E vorba de cele din poza: Sunt in stare f.. Alegerea unui set de jante potrivite insa inseamna mai mult decat estetica daca se tine cont de faptul ca aceste accesorii auto aduc numeroase avantaje unei masini, avantaje despre care cu siguranta stim destul de putine lucruri. Iata asadar cateva lucruri noi si interesante despre jantele auto. Ajuta la racirea sistemului de franare

Balancers for Rims. The Cimat balancing machine is designed for balancing passenger and delivery vehicle rims. It has an automatic measurement of wheel parameters to speed up work. Get a Quote. ×. Details. Technical Specifications. Videos. Details Technical Specifications Videos Exista jante cu dimensiunile 5×100-5×114, ceea ce inseamna o janta cu 10 gauri, 5 cu distanta 100mm si 5 cu distanta 114mm. Factor de echilibru. Offset (ET), dimensiunea si caietul de sarcini este foarte important si mereu imprimat pe orice janta Jante din aliaj pt Cielo. By Cla, September 28, 2004 in Modificări și tuning Cielo, Nubira, Espero, Leganza.

Et-ul Si J-ul - Jante - vwForum

J la JANTE - Ce INSEAMNA, cat de important este? Este un lucru de care orice pasionat de vehicule ar trebui sa aibe cunostinta. Ca si in cazul anvelopelor, si jantele au la randul lor anumite marcaje specifice utile nu foarte usor de inteles sau de descifrat. Fiind exprimate cu cifre si litere stabilite in baza unor standarde, suntem in. Am o intrebare si as aprecia daca m-ati putea ajuta. Am gasit o oferta de nerefuzat la un set(4buc) de jante cu cauciucuri. Problema e ca jantele sunt 8j 17 5x114.3 et (offset) 45 cu cauciuc 225x45 r17 si nu sunt sigur daca se potrivesc la mine i30 201 Anumite modele de jante se fabrica cu prindere VARI FYT 5x108-120, reprezentand jante ale caror gauri se pot ajusta pentru a se potrivi pe masini cu distanta intre prezoane de 108, 110, 112, 114.3 si 120. Offset (ET) Aceasta este o dimensiune si specificatie foarte importanta si mereu imprimata pe orice janta Aveti la dipozitie mai jos un tabel cu dimensiunile PCD, CB, Offset si prezoane pentru majoritatea marcilor si modelelor auto: ( pentru a gasi mai rapid modelul, folositi functia de CTR+F pe windows sau Command+F pe MacOS ) Producator Model An fabricatie PCD Offset CB Prezoane ALFA ROMEO 145, 146 94-00 4/98 40 58,1 B [ daca cautai bine, cred ca erau si niste discutii despre jante de avensis exact; din ce tin minte, jantele de la ave T25 au prinderi in 5 prezoane, cu PCD 5x100 variantele pe benzina sau 5x114.3 variantele pe motorina si benzina 2.0. ET-ul, daca nu ma insel ar trebui sa fie mare, ca la orice japoneza :P (peste 35 oricum

Video: Cum se citeste ET la jante? Weburban

Post subject: ce dimensiuni se admit la jante ? Post Posted: 12 Nov 2007, 13:50 . Offline: Joined: 18 Oct 2007, 18:07 Posts: 3 Location: BUCURESTI Am o alfa gt si as vrea sa ii pun pt iarna jante pe 16 cu cauciucuri 215/55/16, si pt vara ma gandeam la un 215/50(55)/17. ce ziceeti se poate? Top dcmilitaru Post subject:. Acest lucru nu inseamna ca daca nu platesti 2000 de euro pe un set de jante din aliaj nu vor fi de calitate. Exista numerosi producatori care ofera un raport calitate-pret foarte bun, preferatii mei fiind Sparco si OZ, dar exista si alte alternative de luat in seama, chiar si cu un buget mai redus Pentru iesirea in teren este important SA NU inalti masina,inaltarea se face numai din roti sau din portale,si atunci cind nu intra roata decupezi aripa.Referitor la flanse sau jante cu et,latind masina ai numai avantaje atit in teren cit si pe asfalt.Eu am roti pt. noroi si pt asfalt cu acelasi et ,adica -80 si merg pe asfalt cu 180 km/h fara nicio problema,si sta foarte bine pe viraje si in.

Simbolizare Janta Ralsianvelope

am gasit o oferta excelenta de jante (second-hand) de la o Mazda cu urmatoarele caracteristici: 4 x 108 / R15 / J 6 / ET 52.5. as vrea sa stiu o parere daca o sa pot sa le pun pe C4 coupe. cauciucurile sunt 195 / 65 / R15. Nu vreau sa recurg la vreo adaptare gen distantier. merci ma intereseaza si pe mine ET-ul si J-ul jantelor de aliaj pe 16 oem honda civic ep2 2005,vreau sa imi iau un set de jante noi pe 16 care sa merga cu cauciucuri 205 dar poate pe viitor si umpic mai late,pt asta din ce am mai citit cred ca e bine 7j dar cu et ul nu sunt lamurit cat ar trebui sa fie ca sa dea bn pe ep2 adica sa nu fie prea inauntru sa loveasca in telescop sau sa arate masina urat. Magazin online jante si anvelope noi. Importator jante, livrare rapida in toata tara prin curier. Gama larga de jante si anvelope in stoc sau la comanda, jante omologate ECE/KBA/TUV/RAR cu garantie 2 ani Una de Duster tine la 3 gropi si una de Juke la 5. Am inteles. N-am gasit inca jante de tabla pt Juke. Alta problema de care m-am lovit, este ET-ul, si anume nu stiu cat trebuie sa fie. In cartea masinii pt jantele de 17 de aliaj, ET-ul este 42 pe alte forumuri Juke am vazut 47. In cartea masinii pt jantele de tabla de 16 la ET este trecut linuta

Cum se masoara si ce inseamna: PCD, CB, Offset-ul jantelo

stie cineva ce caractarestici au jentile de aliaj pe 16 de la noua Corolla? am inteles ca prinderea prezoanelor este 5x114.3, dar nu stiu cat este ET-ul si sunt 16x6.5 sau 16x7? ma intereseaza sa cumpar pentru vara jenti pe 17 si nu stiu ce model sa iau ca sa se potriveasca 42. 239 Eur. -. Detalii. Inapoi sus. BBS. BBS inseamna calitate 101%, pasiune, c.ompetenta, precizie la nivel de micron.Aceasta este reteta de succes a producatorului german de jante premium, furnizor oficial in competitiile auto Colectia Design Line ofera o gama de jante BBS la standarde tehnologice ce echivaleaza calitatea de prima echipare, la un raport pret competitiv. Turnare joasa presiune la 1,2 bari, tratament termic pentru stabilitatea aluminiului, inspectie cu raze X, optimizare a greutatii jantei Janta ET25 16 Janta ET25 16 Janta ce se adreseaza in special celor ce doresc sa monteze anvelope mai mari decat cele originale. Janta dispune de ET negativ (ET25) ceea ce inseamna ca rotile ies mai in afara Jantele originale Dacia au ET 50. QUOTE (DMP @ 9 Apr 2012, 09:10) Cele Sinaia au ET 50. Partea proasta e ca nu prea gasesti jante de aliaj, in afara de cele de la Dacia, care sa fie cu ET 50. m-am lamurit,inseamna sa caut ceva aproape de aceasta valoare. --------------------. Dacia Logan Laureate Plus 1.4,2007

ET si J roti - ce inseamna Club Audi Romania - Forum cu

Intradevar tija este metalica. Sa va spun experienta mea cu schimbatul rotilor de iarna: Am luat asa: jante second tabla Suzuki R15 4x100 5.5J ET40 (starea lor a fost mai buna decat ma asteptam la jante second; gasite pe olx chiar in oras - 250 lei), anvelope Barum Polaris 3 - 710 lei si senzori tot de pe olx de la cineva din Bucuresti (Continental cu codul S180052024D; pret 280 lei) Automatic Balancers for Alternators. At CIMAT, we produce and supply a number of different balancers for alternators. We offer a variety of balancers based on the weight and dimensions of components and on the way a particular machine is operated. NC mass correction: milling, drilling, grinding, punching, welding, adding balancing weights etc

Am vazut niste jante misto de la OZ pentru Mercedes, de 18...Problema este ca eu am configuratia de 19....Are ceva daca e mai mare decat janta? Daca era prea mica,atunci era problema, insa asa nu prea cred.Nu? :)) aia e tare de tot daca esti beat du-te si te culca :)). Adevaru e ca nu te-ai exprimat bine cum zic cei de pe aici.Bine ca au inteles ei ce ai vrut sa spui dar na suna cam aiurea. Dans ce cas, la valeur 50 représente 50% de 195 mm, soit 97,5 mm. R - construction radiale : type de construction du pneu. 15 - diamètre de montage pneu qui est également le diamètre de la jante, indiqué en pouces. 82 T - indice de charge 82 et indice de vitesse classe T (pour la signification des indices, voir ci-dessous) Literele arata ce fel de profil are janta, mai exact, pe ce suprafata se asaza anvelopa. Majoritatea masinilor au J, un profil al jantei des intalnit si universal. Masinile 4x4 au de multe ori jante cu profil JJ, in timp ce alte masini mai vechi pot avea, de exemplu, un profil K. Alezajul central (ET) Je vous remercie pour votre réponse;La jante qui porte le pneu 25-622 est une jante Mavic OPEN ELITE;Elle porte les indications pour une pression maxi en bars de 9,5 pour un pneu de 23 et de 6,7 pour un pneu de 32.(ce sont les seules indications,avec le nombre de rayons,portées sur cette jante

Jantele auto, de la A la Z - Prezentam cu pasiune tot ce

1. Apropo de ET de la masina, stiu ce reprezinta dar pana la ce cifra as putea sa pun pe masina? Stiu ca ET de la janta de logan originala este de 50. Cu respect, Johnny P.S: Multumesc pt raspuns 14 Jun 2012, 18:29: Cum vi se par jantele astea 14 Jun 2012, 18:35: Cum vi se par jantele astea? 14 Jun 2012, 18:38
  2. Jante noi foarte usoare, pentru motorsport, ATS DTM Competition Racing 8x18 ET35 5x112. Jantele au ET 65 dar cu flansele originale ATS, ET-ul devine 35. Starea jantelor este noua, nu au niciun defect! Jantele potrivesc pe Audi, Vw, Skoda, Seat, Mercedes, BMW Seria G, Mini si tot ce inseamna 5x112
  3. Autobon Parts & Tyres Srl Pitesti comercializeaza anvelope, jante, roti complete si accesorii auto. Avem acces la stocuri de peste 1 milion de cauciucuri auto de la 40 companii producatoare. Va invitam in magazinul nostru sa descoperiti ce sunt cu adevarat cauciucurile
  4. Turul Franței. Turul Franței ( franceză Le Tour de France) este o competiție ciclistă anuală ce se desfășoară în Franța și în țările din jurul ei. Organizată pentru prima dată în anul 1903, acoperă o lungime totală de peste 3.600 km și se întinde pe durata a trei săptămâni. Datorită prestigiului pe care l-a căpătat.
  5. Poate ca nu incap jante de 16 din cauza etrierilor mariti. Asta nu are treaba cu tabla sau aliajul din care sunt facute ci strict cu dimensiunea lor. In ceea ce te priveste - impresia personala sa stii ca nu tine loc de realitate. Daca ai cautat ceva si n-ai gasit asta nu inseamna ca nu exista in lumea asta a noastra
  6. Pour ce vilebrequin assemblé, la bielle monobloc, les rondelles de calage latéral, la cage et les aiguilles sont enfilés sur le maneton avant l'assemblage à la presse hydraulique. Le maneton est la partie cylindrique d'un vilebrequin assurant la liaison pivot avec la bielle grâce à un roulement à aiguilles ou deux coussinets servant a.

Cum citim codurile de pe jante - Reno

1. Depinde foarte mult si ET-ul jantei.Acesta este distanta dintre planul care taie janta in doua si prinderea pe butuc.Cu cat e mai mic, janta este mai in afara.Este un lucru foarte important ce trebuie avut in vedere la cumpararea unui set de jante. Edited February 28, 2005 by ov_je
  2. Acum mi-am achizitionat niste OEM-uri de 18 de serie 6(18,5x120,fata ET 14 8j,spate ET 18 9j).Mi-a explicat un prieten care are un magazin de jante noi cum ca ET-ul jantelor pentru E60 este de la ET 10 la ET22.Sper sa nu ma fi indus in eroare! Astept si opiniile si sugestiile voastre
  3. 1 Ce voucher s'entend TVA comprise et est valable à l'achat d'un nouveau véhicule particulier Opel du 01/05/2021 jusqu'au 31/05/2021 inclus dans le réseau Opel participant en Belgique ou au Grand-Duché de Luxembourg. Cette offre est strictement personnelle, unique et n'est pas convertible en espèces. Ce voucher est réservé aux clients particuliers après réservation d'un.

Ce trebuie să luăm în considerare când echipăm mașina cu

1. Sa vada si baietii ce inseamna o cursa de drag (drag race) intre un diesel si o benzinara cu performante pe hartie apropiate. In realitate e cam altceva. Si trebuie pornit de la datele ca dieselul de pe SQ7 cară 5.39 kg/CP iar RS-ul 4.57 kg/CP; asta cam sintetizeaza totul. Restul, cu cuplul motor e marketing, cum zicea un priceput mai sus
  2. La Roue de Fortune est le dixième des arcanes majeurs, selon l'ordre numérique. Le nombre 10 a le nombre 1 comme nombre nucléaire (10 = 1 + 0 = 1). Le nombre 10 ouvre et débute sur un nouveau cycle d'évolution. Ce cycle va se dérouler sur un autre niveau, un plan plus subtil que le précédent
  3. Pirelli produce prima anvelopa certificata FSC din lume Postat la 2021-06-26 17:36:17 In noua serie Extreme E Racing, punctele importante sunt la miza inca din etapa de calificare Postat la 2021-06-26 17:30:1
  4. Se ofera spre vanzare apartament decomandat mobilat si utilat complet, in zona de Pipera in complexul rezidential Diamond, acesta dispune de 2 camere mari, are o suprafata utila de 90mp, si de un balcon de 9mp, acesta este situat la etajul 1/7, dipsune de centrala termica proprie si de incalzire prin pardoseala ceea ce inseamna ca nu vor fi costuri ridicate
  5. Caracteristica ET a jantelor auto - Forum ClubOpel
set jante aliaj 6Cea Mai Buna Janta Auto - Recomandarea ClovisJante aluminiu marca alloy tec7j xh2 et echipate cu - IDClubFord • View topic - despre jante si anvelopeDezmembrez Seat Ibiza, 2 usi, 1